itthon A legtöbb a világon A történelem legtöbbet címzett olimpiai bajnoka

A történelem legtöbbet címzett olimpiai bajnoka

Az, hogy életében legalább egyszer olimpiai bajnok legyen, sok sportoló számára elérhetetlen álom. De néhány szerencsésnek nem egyszer, nem kétszer, hanem tíz vagy több alkalommal sikerül arany-, ezüst- és bronzérmet nyernie.

Bemutatjuk Önnek a sporttörténet legcímesebb olimpiai bajnokainak listáját.

10. Birgit Fischer, Németország

Összes érem - 12.
Közülük arany - 8, ezüst - 4, bronz - 0.

Itt van egy fotó az egyetlen nőről, akinek sikerült legalább két érmet szereznie öt olimpián.

Fischer 42 éves volt, amikor 500 méteres négyesben aranyat és 500 méteres párosban ezüstöt szerzett. Ő lett a legidősebb olimpiai bajnok, aki versenyzett a kenuzásban és kajakozásban.

Vicces, hogy ugyanakkor Fischer a legfiatalabb bajnok is, hiszen 1980-ban, 18 évesen vette el az első aranyát.

9. Paavo Nurmi, Finnország

Ebből 9 arany, 3 ezüst, 0 bronz.

Ez a futó egy finn sportolók csoportjának része volt, akiket "Repülő finnek" -nek hívtak. Gyorsan világszerte hírnevet szerzett, amikor 1920-ban az antwerpeni olimpiai játékokon kezdte karrierjét. Az út elején lévő egyenletes és mechanikus lépését egy dühös bunkó váltotta fel, amikor csak néhány méter maradt a célig.

Nurmi 22 hivatalos világrekordot állított fel 1500 méter és 20 kilométer közötti távolságokon. Minden idők legnagyobb sportolójának tartják.

8. Ole Einar Bjørndalen, Norvégia

Összes érem - 13.
Közülük arany - 8, ezüst - 4, bronz - 1.

A 2012-es téli olimpián Björndalen egyetlen esélyt sem hagyott ellenfeleinek, 4 győzelemből 4-et szerzett. A világon elsőként lett abszolút olimpiai bajnok a biatlonban.

Bjørndalen azonban csak 12 évvel a Salt Lake City-ben elért csúcspontja után kapta meg személyes aranyérmét. Ez 2014-ben Szocsiban történt. Aztán a norvég válogatott büszkeségének a rajtban elkövetett egyetlen hibája ellenére valamivel több, mint egy másodperc alatt sikerült legyőznie a legközelebbi riválist. Abban az évben Bjørndalen lett az olimpiai történelem legidősebb egyéni biatlon győztese.

Legutóbb, 2018-ban a norvég atléta bejelentette sportkarrierjének végét.

7. Takashi Ono, Japán

Közülük arany - 5, ezüst - 4, bronz - 4.

Ez a japán tornász egyike azon három olimpikonnak, akiknek minden rangból legalább 4 érmet sikerült megnyerniük. Ezen felül ő lett a művészi torna első japán olimpiai bajnoka.

Az 1964-es tokiói olimpia nyitóünnepségén Takashi Ono megtiszteltetésnek nyilvánította az olimpiai esküt valamennyi sportoló nevében. Ugyanezen az olimpián megszerezte utolsó ötödik aranyérmét.

6. Edoardo Mangiarotti, Olaszország

Közülük arany - 6, ezüst - 5, bronz - 2.

Ami a vívást illeti, senki sem kerül közel az olasz maestro Edoardo Manjarottihoz, aki az olimpián és a világbajnokságon a legeredményesebb győztesként bizonyult.

A vívás tehetsége szó szerint átáramlik a Manjarotti család ereiben. Edoardo apja 17-szeres olasz bajnok volt a vívásban epee-vel. Azt is tanácsolta fiának, hogy legyen balkezes (bár természetesen jobbkezes volt) annak érdekében, hogy előnyt szerezzen a sportban. Edoardo vívási stílusa kényelmetlen volt ellenfelei számára.

Manjarotti 8 éves korában kezdett vívóórákat tartani. Bátyjával, Darióval edzett, aki szintén nagy teljesítményű kardforgató. Edoardo pedig 17 évesen megszerezte első aranyérmét.

5. Borisz Shakhlin, Szovjetunió

Közülük 7 arany, 4 ezüst, 2 bronz.

A legtöbb érmet elnyerő öt olimpiai sportoló között két tornász és egy tornász volt a Szovjetunióból. Shakhlin az első ebben a szentháromságban.

Teljes árva lévén, felülről érkező védelem nélkül sikerült eljutnia a sportolimpusba, nagyrészt első edzője, V.A.Porfiryev támogatásának köszönhetően, aki a fiút az utolsóig harcra tanította.

Külföldi újságírók Shakhlin-t "orosz medvének" nevezték a sportversenyek során tanúsított nyugodt és magabiztos viselkedése miatt.

4. Marit Bjørgen, Norvégia

Összesen 15 érem van.
Közülük arany - 8, ezüst - 4, bronz - 3.

Noha Larisa Latynina szovjet tornásznak több olimpiai érme van, mint Bjørgennek, a norvég síző a legolcsóbb sportoló a téli olimpián. A modern történelem legerősebb női sízőjének tartják.

Marit Bjørgen nevéhez azonban nagy horderejű botrányok is társulnak. 2009-ben megkapta a FIS engedélyét az asztmára szánt gyógyszerek használatára, amelyek doppingszereket tartalmaznak, beleértve a formoterolt is. Ez sok más sportoló nemtetszését váltotta ki. Például Justyna Kowalczyk lengyel síző elmondta, hogy drogok segítsége nélkül Björgen nem érhette volna el a jelenlegi lenyűgöző eredményeket.

3. Nyikolaj Andrianov, Szovjetunió

Közülük 7 arany, 5 ezüst, 3 bronz.

Adrianov ragyogó karrierje során első edzője, Nyikolaj Tolkacsev hatalmas szerepet játszott. Rábeszélte a fiút, hogy ne hagyja abba a tornát, sőt segített neki a házi feladatokban és részt vett a szülői értekezleteken. Tolkacsev erőfeszítései pedig nagyon megtérültek. Tanítványa többszörös világbajnok lett, Szovjetunió és Európa.

2008-ig ez a szovjet sportoló birtokolta az olimpiai érmek számának abszolút rekordtulajdonosának címét, míg az amerikai Michael Phelps meg nem kapta 16. érmét.

2. Larisa Latynina, Szovjetunió

Összes érem - 18.
Ebből 9 arany, 5 ezüst, 4 bronz.

Ez a sokszoros olimpiai bajnok segített a Szovjetunió megalapításában a torna meghatározó erőjeként.

Bár Michael Phelps megdöntötte a teljes éremszámért, Latynina rekordja az egyéni versenyeken elért érmek számáról (14) még mindig verhetetlen.

Latynina annyira elkötelezte magát a sport iránt, hogy az 1958-as moszkvai világbajnokságon négy hónapos terhes volt. Előadásai ötvözték a tánc kegyelmét és látványosságát egy tapasztalt sportoló stabilitásával és ügyességével.

1966-ban Latynina a Szovjetunió nemzeti művészeti torna csapatának edzője lett. Csapata háromszor vett aranyat az 1968-as, 1972-es és 1976-os olimpia során.

1. Michael Phelps, USA

Összes érem - 28.
Közülük 23 arany, 3 ezüst és 2 bronz.

A legnevesebb olimpiai bajnokok rangsorának egyértelmű győztese Michael Phelps amerikai úszó. A legtöbb olimpiai aranyéremmel és összességében a legtöbb éremmel büszkélkedhet. "Minden idők legnagyobb olimpikonjának" hívják.

A Baltimore Bullet (ez Phelps egyik beceneve) a sporttörténelem egyetlen 23-szoros olimpiai bajnoka lett.Más olimpikonoknak azonban van esélyük meghaladni ezt az eredményt, mivel a 2016-os riói olimpia után Phelps bejelentette, hogy visszavonul a nagy sportágból.

Miért olyan jó?

Michael Phelps erőssége a magasság, a súly és a karok és lábak hossza. Hosszú törzse és rövid lábai csökkentik a vízben való testmozgással szembeni ellenállást, és lehetővé teszik a lehető leggyorsabb előreúszást. Ugyanakkor 47-es méretű cipőt visel.

Phelps karfesztávolsága 203 cm, magassága 193 cm. Még iskolásként is öt csapattársát ölelhette meg egy csapásra. Észrevéve ezt az úszó számára hasznos funkciót, Bob Bowman edző meghívta a fiatalembert az úszás részlegre.

Ha a hétköznapi emberek 80% -a víz, akkor a Phelps 90%. Még olyan sportolóként is bejutott a Guinness Rekordok Könyvébe, aki több folyadékot ihat, mint amennyi súlya - 91 liter.

És a szíve percenként körülbelül 30 liter vért képes pumpálni. Ennek köszönhetően a történelem legcímesebb sportolója gyorsan felépült a megerőltető úszásokból.